logo EU
Zlatý certifikát společnosti Scio
Bobří škola
Základní škola a Mateřská škola Tasovice

Pohár ministra školství v basketbalu - děvčata

Tělocvična Gymnázia Dr. Karla Polesného Znojmo hostila ve středu 21. února účastnice druhé skupiny Sportovní ligy základních škol o Pohár ministra školství v basketbale. Pětice družstev, která tvořila děvata ze tří znojemských a dvou venkovských škol, se téměř pět hodin bavila basketem. A bylo se na co dívat. Naše děvčata se střetla s družstvy Gymnázium Dr. Karla Polesného, ZŠ Nám. Republiky, ZŠ Mládeže a ZŠ Jevišovice.
Turnaj otevírá utkání našich děvčat s Jevišovicemi. Zahajujeme neuvěřitelně nervózně a po třech minutách prohráváme o koš. Postupně se Tasovice dostávají do hry a začínají soupeřky přehrávat a poločasové skóre 8:4 v náš prospěch přináší uklidnění. V druhé půli se prosazujeme střelecky, do tabulky zapisujeme dva body za vítězství 14:6.
Druhé utkání s obávaným rivalem z gymnázia je bitva, dobře se brání, hraje se pohledný basket. Po dvaceti minutách hry ukazatel skóre hlásí 11 bodů pro Tasovice a 2 body pro gymnázium. Neskutečné překvapení a důležité dva body za výhru.
Třetí zápas se ZŠ Nám. Republiky je veledůležité. Obě družstva mají dvě vítězství a prohra znamená velkou komplikaci při postupu do finále. Republika praktikuje tvrdou hru na hraně pravidel a trestá nás střelbou z pod koše. Poločasová remíza 4:4 přináší na plochu více agresitity, nepřesností a emocí. Závěr duelu zvládla naše děvčata lépe, výhra 11:7 dává veklou naději na krumlovské finále.
Čeká nás poslední utkání se ZŠ Mládeže. Nechceme připustit žádné komplikace, jdeme do zápasu s tím, že bereme jen výhru. Ale ta se nerodí lehce. Mládežka, která nemá žádný bod z dosavadních odehraných utkání, chce bodovat. Hraje se tvrdý a rychlý basketbal, nedovolí nám kombinaci, dostávají nás pod tlak a nutí dělat chyby. Z utkání, které mělo být pohodové, je boj o každý míč přihraný, vystřelený či doskočený. Těsná výhra 8:6 posílá Tasovice definitivně do okresního finále z prvního místa a děvčata mohou slavit.
Tabulka:
1. ZŠ a MŠ Tasovice
2. Gymnázium Dr. Karla Polesného Znojmo
3. ZŠ Náměstí Republiky
4. ZŠ Mládeže
5. ZŠ Jevišovice
Soupiska:
Michaela Navrkalová, Zuzana Matulová, Kamila Matulová, Kristýna Dobešová,
Aneta Holíková, Kamila Reischlová, Natálie Ficová, Kateřina Kristianová,
Simona Růžičková, Darina Svobodová, Zuzana Podešvová, Nela Houšťová

Po vítězství ve skupině tasovická děvčata deklasovala konkurenci i ve finále, které se uskutečnilo 1. března v Moravském Krumlově. Kompletní výběr školy čekala krásná hala, hrací doba 4x6 mimut čistého času, kompetentní rozhodčí a basketbalová družstva, která postoupila ze skupin - Gymnázium Dr.Karla Polesného a ZŠ Klášterní Moravský Krumlov.
Turnaj zahajuje zápas našich děvčat a Znojmaček. První čtvrtinu vyhráváme 8:4, druhou 18:6, třetí 22:10, čtvrtou 28:14.
Druhý zápas a Krumlovačky. Jsou pro nás velkou neznámou, respekt budí jejich výška a také přesná střelba. První čtvrtinu vyhráváme 13:2, druhou soupeřky začínají kopat, střílí šňůru pěti košů a čtvrtina končí 19:12. Ve třetí se soustředíme na obranu a z brejků skórujeme 25:12. Čtvrtá čtvrtina je ubojovaná, držíme míč, snažíme se kontrolovat hru a dokážeme i skórovat. Výhru chceme urvat a daří se, vítězíme 32:16.
V tomto utkání střílíme dvě trojky - Kamila Matulová a Zuzana Podešvová. A pak už jen taneček a strašná radost z postupu do kraje.
Sumář turnaje:
 • 48 minut basketbalu,který bavil
 • skóre 60:30
 • 9 děvčat z družstva zapsaných v tabulce střelců
 • 12 absolutně spokojených a neuvěřitelně šťastných basketbalistek
 • Tabulka:
  1. ZŠ a MŠ Tasovice
  2. Gymnázium Dr. Karla Polesného Znojmo
  3. ZŠ Klášterní, Moravský Krumlov
  Děvčatům je třeba poděkovat za týmový výkon, poblahopřát k postupu a do dalších bojů popřát to nejlepší.
  Reakce děvčat:
  1. megasuper
  2. bylo to těžké, ale uhrály jsme to
  3. bylo to lepší než ve Znojmě
  4. hrál se solidní basket
  5. jsme supr kolektiv
  6. nejvíc nejlepší
  7. ani jednou jsme neprohrály, no prostě jsme nejlepší

  Další díl naší cesty za pohárem ministra školství se uskutečnil v Tišnově, kde se uskutečnilo krajské finále basketbalu dívek. Turnaje se zúčastnilo 6 družstev, která byla rozdělena do dvou skupin.
  Naše děvčata byla nalosována do skupiny "A" a utkala s družstvy ZŠ Lanžhot a ZŠ Vyškov. Obě utkání ukázla velký rozdíl ve výkonosti našeho družstva a soupeřů. I přes bojovnost a nasazení se nepodařilo zvítězit ani v jednom utkání. Končíme ve skupině jako třetí. O umístění v turnaji hrajeme se ZŠ Blansko. Ani třetí utkání se nám nepodařilo zvrátit a v krajském kole jsme obsadily šesté místo.
  Dívky z Tasovic nemají důvod k lístosti, byla to pro ně skvělá zkušenost, inspirace a motivace do další basketbalové práce. Děkujeme za vynikající reprezentaci školy!!!
  Ladislava Padalíková