Kosmonautika

Co je kosmonautika? Jak se žije na Mezinárodní vesmírné stanici? Kde se v běžném životě setkáváme s kosmonautikou? Opravdu potřebujeme kosmonautiku k životu? Kdy byla vypuštěna první umělá družice? Kdo byl první živý tvor ve vesmíru? Jaká zvířata letěla do kosmu?
Odpovědi na tyto a mnoho dalších otázek dostali ve čtvrtek 5. října žáci 2. stupně od pracovníka České kosmické kanceláře Milana Halouska. Přivezl nám ukázat dvojníka slavného krtečka, kterého vezme s sebou Andrew Feustel podruhé na stanici ISS. Všechny přednášky začaly připomenutím letu Sputniku 1, od kterého letos 4. října uplynulo 60 let, a letu fenky Lajky do kosmu 3. listopadu 1957.
Pro osmáky a deváťáky následovala přednáška Kosmonautika a my, která byla zaměřena na ISS. Dozvěděli se o práci a výzkumech na stanici, přípravě jídla, osobní hygieně, recyklaci všech tekutin a další zajímavosti. Závěr patřil přehledu vesmírných věcí, které běžně používáme - internet, satelity, solární panely, sluneční brýle, mobilní telefony, suchý šampon, mikrovlnná trouba, helma, rovnátka, teflon, suchý zip a další.
Šesťáci a sedmáci se seznámili se zvířaty ve vesmíru. Dozvěděli se, že před prvními psy se do vesmíru dostaly ovocné mušky. Po Lajce letěly další fenky Strelka a Bělka, šimpanzové Ham a Enos, kočka Felicette a krysa Hector. Dalšími vesmírnými cestovateli se postupně stali želvy, pavouci, mloci, morčata, žáby, mouchy, kobylky, králici, škorpioni, rybky, mravenci a další.
Přednášky byly zajímavé, poučné a na některé žáky zapůsobily tak, že by si chtěli vyzkoušet kosmický život.
Mgr. Věra Hubrová