Skrytá nebezpečí internetu

Kolik času tráví české děti na internetu? Je vše, co se tam píše, pravda? Jsou hry, které děti hrají, bezpečné? Nemůže někdo naše osobní údaje zneužít? Tyto a mnoho jiných otázek se snažil objasnit našim šesťákům v rámci preventivního programu Závislost a naivita na internetu lektor Radomír Palacký ve středu 29. listopadu.
Vysvětlil žákům, že internet představuje na jedné straně úžasné možnosti, ale na straně druhé i obrovská rizika. Počítačové hry nás mohou naučit strategii, týmové spolupráci, postřehu či logice, ale mnohé z nich obsahují plno násilí a často vedou k závislosti. Hráč pak svůj veškerý volný čas obětuje virtuálnímu světu.
Internet je nasycen nepřeberným množstvím informací, ale ne všechny jsou pravdivé. Velké nebezpečí představuje komunikace s osobami, které neznáme. Na chatech sociálních sítí dochází ke kontaktování dětí a teenagerů dospělými, kteří se z nich snaží vylákat osobní informace tím, že se vydávají za někoho jiného. Hrozí nebezpečí zneužití, okradení či únosu.
Nejvíce nebezpečným materiálem na sdílení jsou fotografie a videa. Aby se rizika co nejvíce snížila, sdělil lektor žákům pravidla bezpečného používání internetu a na závěr jim dal moudrou radu: „Internet, počítač ani mobil nejsou tvým pánem. Drž si je na uzdě.“

Podobně zaměřenou přednášku uskutečnil lektor Radomír Palacký i pro žáky sedmého ročníku ve čtvrtek 14. prosince. Obsahem přenášky bylo zábavným způsobem žákům objasnit rizika, s kterými se mohou na internetu setkat.
Přednáška byla nejen zábavná, ale i poučná a sedmákům se díky různým aktivitám a hrám doplněným prezentacemi skutečných případů velmi líbila.
Mgr. Kamila Reischlová