Sedmáci a deváťáci v Praze

Říká se, že Praha je jedno z nejkrásnějších měst Evropy. O tom se mohli 5. listopadu přesvědčit žáci 7. a 9. ročníku, když se vydali do Prahy na exkurzi. Cílem byla návštěva nejznámějších památek. Oproti nevlídnému, deštivému počasí během cesty autobusem nás naše metropole přivítala mnohem příznivěji - hezkým počasím a otevřenou náručí plnou historie a zajímavostí.
A jak vypadala naše 12 km dlouhá prohlídková trasa?
Začínala na Václavském náměstí u „koně“ neboli jezdecké soše sv. Václava, kde na nás čekaly průvodkyně. Po rozdělení do dvou skupin jsme pokračovali jízdou metrem na stanici Malostranskou, odkud jsme se vydali kolem Valdštejnského paláce, který je sídlem Senátu Parlamentu České republiky, směrem k Pražskému hradu.
Cestou jsme vyšli 101 Starých zámeckých schodů a prošli si známou Zlatou uličku s galeriemi, originálními krámky a expozicemi. Poté jsme zamířili k bazilice sv. Jiří, jednomu z nejstarších českých kostelů a pohřebišti Přemyslovců, a konečně jsme se dostali k prohlídce Pražského hradu a její dominanty - nádherné gotické katedrály sv. Víta, o které se tvrdí, že se stavěla 1000 let. Zapůsobila na nás nejen jako stavba, ale především nás zaujala svou jedinečnou vnitřní výzdobou.
Po prohlídce Pražského hradu a katedrály jsme směřovali Nerudovou ulicí k nejstaršímu pražskému mostu - Karlovu mostu, který je zdoben barokními sochami. Cestou jsme viděli další zajímavé památky – Strakovu akademii, věž Daliborku, Belveder, Klementinum, Národní divadlo, obdivovali jsme nádherný výhled na celou Prahu.
Přesně v 16:00 hodin jsme stanuli před Pražským orlojem u Staroměstské radnice a očekávali, až se spustí mechanismus orloje, zakokrhá kohout, otevřou se okénka a my v nich uvidíme pohybující se apoštoly. Staroměstské náměstí je považováno za nejvýznamnější pražské náměstí z hlediska historických událostí i kultury. Bylo zde popraveno 27 českých pánů v roce 1621, což symbolizuje 27 křížů v dlažbě u radnice. Staroměstské náměstí obklopují historické stavby různých stavebních slohů, z nichž vyniká Staroměstská radnice s orlojem, Týnský chrám, husitský kostel svatého Mikuláše, palác Kinských a dům „U Kamenného zvonu“. Uprostřed náměstí stojí pomník mistra Jana Husa.
Unavení, ale obohacení o cenné zážitky a vědomosti jsme se vraceli domů.
Mgr. Kamila Reischlová