logo EU
Zlatý certifikát společnosti Scio
Bobří škola
Základní škola a Mateřská škola Tasovice

Deváťáci v divadle Polárka

Zpěv a smích, přátelské pošťuchování a veselí pod dohledem zamračeného a podezřívavého policisty – to vše vítalo deváťáky naší školy i ostatní diváky již při vstupu do hlediště divadla Polárka v Brně 22. října.
Zábava mladých bezstarostných lidí byla náhle přerušena zásahem policisty, kterému se nelíbila poznámka o trenýrkách červené barvy. Klukovina mohla být v roce 1950 brána jako protistátní jednání, čin proti lidu, který se musí exemplárně potrestat. Tento rok ve znamení vlády komunistů, v čele s K. Gottwaldem, se způsoby stalinistických vyšetřovatelů, byl osudným i pro skupinu mladých lidí z okolí Brna, na jejichž osudu bylo ukázáno, jak zrůdně mohl policejní uzurpátor zničit životy demokraticky smýšlejících lidí.
Doživotní vězení, práce v uranových dolech a dokonce i trest smrti oběšením byly skutečnými tresty za vynucená přiznání, které by se měly stát výstrahou, proč nezůstat mlčící skupinou, když se děje bezpráví. Ironií zůstalo, že člověk, který za zrůdnými rozsudky v padesátých letech stál, byl odsouzen po pádu komunismu v devadesátých letech pouze symbolicky – na 5 let.
Divadelní představení Ve jménu republiky o tzv. třetím odboji jistě vedl mnohé diváky k zamyšlení i uvědomění si , že záleží na chování i postoji každého jedince, aby svoboda a demokracie zůstaly zachovány i do budoucna.
 
Mgr. Jaroslava Bínová
Mgr. Kamila Reischlová