logo EU
Zlatý certifikát společnosti Scio
Bobří škola
Základní škola a Mateřská škola Tasovice

Planetárium Morava

Ve čtvrtek 4. října a v pátek 5. října bylo v tělocvičně postaveno Planetárium Morava, ve kterém se vystřídali všichni žáci naší školy a zhlédli filmy zaměřené na astronomii.
Prvňáci, třeťáci a čtvrťáci zhlédli film Polaris a už mají jasno v tom, co je severní a jižní pól, polární záře, mléčná dráha, planeta Merkur, Jupiter. Seznámili se se stavem beztíže.
Druháci viděli pohádku o krtku Platónovi, který žije v zemi pod skálou s názvem Krtci - Co je tam nahoře? Dozvěděli se, proč Slunce někdy svítí a někdy ne, proč je na Zemi den a noc, proč Měsíc mění svůj tvar a proč ve městě nelze dobře vidět hvězdy.
Páťáci a šesťáci se seznámili se Sluncem a jednotlivými planetami Sluneční soustavy, některými zajímavými měsíci a planetkami, pásy asteroidů a komet, viděli různé druhy galaxií, mlhovin a hvězdokup.
Sedmáci se ve filmu Zpátky na Měsíc nejdříve podívali na průkopnické výpravy k našemu nejbližšímu kosmickému sousedovi. Po posledním přistání na Měsíci v roce 1972 se lidé domnívali, že se tam brzy vrátí, ale to se nestalo. Dozvěděli se, proč je důležité Měsíc studovat, jaké podmínky panují na jeho povrchu a že má obrovské množství nerostného bohatství.
Osmáci a deváťáci se ve filmu IBEX - Hledání hranic Sluneční soustavy proletěli celou Sluneční soustavou až na její okraj. Stali se součástí vědeckého týmu, který zkoumá hranice mezi Sluneční soustavou a okolní galaxií. Během promítání se dozvěděli, jak družice IBEX v kosmickém prostoru sbírá atomy hmoty, které pomáhají určit tyto hranice.
Mgr. Věra Hubrová