Deváťáci v Dalešicích a Dukovanech

Znalosti z fyziky si deváťáci doplnili v pátek 3. května exkurzí do Přečerpávací vodní elektrárny Dalešice a Jaderné elektrárny Dukovany. Nejdříve při procházce po hrázi Dalešické přehrady si prohlédli elektránu shora, v dálce viděli chladící věže jaderné elektrárny a na druhé straně vodní nádrž.
Následovala prohlídka vodní elektrárny. Po úvodních informacích paní průvodkyně si žáci prohlédli vyřazenou Francisovu turbínu a přešli do informačního centra, kde zhlédli film o výstavbě a fungování elektrárny. Dále si prohlédli model elektrárny, informační panely a z balkonu strojovnu se čtyřmi Francisovými turbínami. Exkurze byla zakončena informacemi o transformátorech v elektrárně a předávání elektrické energie do rozvodné sítě.
Postřehy žáků:
  1. hráz je vysoká 104 metrů
  2. jedna Francisova turbína váží kolem 80 tun
  3. strojova je postavená do oblouku
  4. turbíny jsou barevně rozlišené
  5. je řízena z Prahy
  6. má nejrychlejší start - do 1 minuty
  7. elektrárna spotřebuje více energie než vyrobí
V Jaderné elektrárně Dukovany žáci nejdříve zhlédli film o blackoutu a výrobě elektrické energie. Potom ve dvou skupinách absolvovali jednotlivá zastavení s výkladem. Prohlédli si mlžnou komoru s viditelným zářením, které je součástí našeho přírodního prostředí, model jaderné elektrárny, reaktor, palivovou kazetu, palivový proutek a sudy na odpad použitého paliva. Dozvěděli se také o výměně palivových kazet, o možnosti dalšího použití a o skladování odpadu v areálu elektrárny.
Reakce žáků:
  1. vyrábí z malého množství uranu velké množství elektřiny