Deváťáci v Polárce

Hlasovací lístek v prezidentské volbě:
Kandidát číslo 1 (muž, 69 let; vědec, filozof, pedagog, politik, žurnalista a kovář)
Kandidát číslo 2 (muž, 51 let; diplomat, právník, sociolog a zahradník)
Kandidát číslo 3 (muž, 52 let; politik, voják a truhlář)
Kandidát číslo 4 (muž, 62 let; právník, politik, partyzán a vězeň)
Volební kampaň pro volbu prezidenta začala zcela v současném duchu: „Vytáhněte mobily, najděte si na facebooku stránku „Prezidenti“ a dejte nám like, taky se můžete našich prezidentských kandidátů na cokoliv zeptat!“ To byl zcela netradiční začátek divadelního představení v divadle Polárka s názvem Prezidenti Cesta tam a zase, které navštívili ve čtvrtek 22. února žáci devátých tříd.
Po první části představení, ve které si svými výroky, gesty, chováním a celkovým vystupováním prezidentští kandidáti získávali hlasy voličů, následovalo skutečné hlasování všech diváků. Po přestávce byly vyhlášeny výsledky voleb:
kandidát číslo 2 – 17 hlasů
kandidát číslo 4 – 25 hlasů
kandidát číslo 1 – 28 hlasů
kandidát číslo 3 – 30 hlasů
Následovalo odhalení jmen a hlavně skutků a rozhodnutí, které náležely k našim skutečným prezidentům. Na konci představení určitě mnohé mrzelo, že svůj hlas věnovali právě kandidátovi číslo 3 – Klementu Gottwaldovi, který je spojován s komunistickým pučem i blízkou spoluprací se Stalinem i krvavými politickými procesy. Dobu jeho prezidentování by určitě zažít nechtěli. Sympatie si naopak získal T. G. Masaryk (kandidát č. 1) a možná i E. Beneš (kandidát č. 2). Poslední z kandidátů – G. Husák by po celém představení hlasy nezískal.
Celé představení bylo ukázkou, jak média dokáží ovlivňovat úsudek i rozhodování každého člověka, ale až skutečné činy vypovídají o kvalitě a morálce osobnosti.
Speciální dojem z celého představení jistě měly Míša Navrkalová a Kristina Dobešová, které napsaly kandidátům zajímavé dotazy, takže právě na jejich otázky herci při hře odpověděli. A po skončení hry odpovídaly na dotazy novinářky – redaktorky Českého rozhlasu.

Mgr. Jaroslava Bínová
Mgr. Kamila Reischlová