Sedmáci v Polárce

„Utište se! Já si počkám, až se uklidníte. A pozdravíte se se mnou. No konečně! Dobrý den, v dnešní hodině dějepisu se máme seznámit s postavami z našich dějin, začneme od příchodu Slovanů na naše území…“
Sedmáci se začali divit, že nejsou ve škole, ale přesně takto v úterý 21. listopadu začínalo divadelní představení v brněnské Polárce s názvem Český středověk aneb Co Kosmas nevěděl a Dalimil si vymyslel.
Tradiční začátek vyučovací hodiny začala velmi brzy narušovat svými poznámkami a komentáři záhadná postava, která se brzy představila jako Libuše a která převzala vedení ve výkladu o Přemyslovcích a jejich činech. Herci postupně prošli, prozpívali a protancovali našimi nejstaršími dějinami od Přemysla Oráče až po posledního Přemyslovce Václava III.
Po představení naše žáky čekal divácký seminář, který zábavnou formou zrekapituloval, které postavy i jejich činy si zapamatovali – sepsali jejich jména, převtělili se do zvolené postavy a navzájem se představovali, nakonec ve skupinách vytvořili facebookový profil sv. Vojtěcha, Ludmily a Bořivoje, Břetislava i Jitky a Drahomíry. Divadlo propojené s dějepisem se jistě sedmákům líbilo.

Mgr. Jaroslava Bínová